Tatil bavulu hazırlamak, her sene sabırsızlıkla beklediğimiz tatil zamanı yaklaştığında birçoğumuz için kargaşaya dönen bir etkinliktir aslında. Tatil bavulu hazırlarken planlar yolunda gitmez ve bir de bakmışız ki tüm dolap bizimle beraber yola çıkıyor! 😊 Tatile giderken neleri yanımızda götürmeliyiz, tatil bavulumuzda neler olmalı diye düşünüyorsan, kendi tecrübelerimizden yola çıkarak hazırladığım tatil bavulu hazırlama ipuçlarını aşağıda paylaşacağım.

Tatil bavuluna birkaç gün önceden karar ver ve yanında götürülecekler için bir liste hazırla. Listeyi hazırlarken gideceğin yerin o süredeki hava durumuna bakmayı unutma. Gece ve gündüz için yapmış olduğun planları gözden geçirirsen kıyafetler konusunda seçim yapman kolaylaşacaktır.

Kullanacağından tereddüt ettiğin eşyaları valize koyma, hem tatilde alacakların için valizini biraz boş bırakmak faydalı olacaktır. Yine de her ihtimale karşı yanında ince bir hırka ya da keten ceket götürebilirsin.

Valizde yer tasarrufu için çok sık kullanılan bir yöntem kıyafetleri yuvarlayarak valize yerleştirmek. Rulolar halinde yerleştirdiğin giysilerini bulmak da kolay oluyor ve valiz çok dağılmıyor. Ayrıca iç içe geçirme yöntemiyle kemerleri sarıp ayakkabı ve terliklerin içine, çorapları ise şapkalarının içine koyabilirsin. Havlu olarak daha ince olan hamam havlularını tercih ederek valizde yer kazanabilirsin.

Aksesuar seçimini yanına alacağın kıyafetler ile uyumlu yaparsan kullanmayacağın küpe, halhal, kolye, bileklik gibi aksesuarları yanında taşımana gerek kalmaz.

Makyaj malzemelerine ihtiyaç kişiye göre değişir ancak güneş kremi, nemlendirici krem, cilt temizleme ürünleri, kişisel bakım ürünleri benim valizimde olmazsa olmazıdır.

Şampuan, duş jeli, losyon gibi sıvıların dökülüp tüm valize bulaşmasına engel olmak için şeffaf kilitli poşetleri kullanabilirsin.

Varsa düzenli kullandığın ilaçları büyük kutuları ile değil seyahat boyu ilaç kutuları ile yanında götürebilirsin.

Taşınabilir şarj aleti ve şarj kablosunu tatil bavuluna koyduğundan emin ol.

Hava yolu ile ulaşım sağlayacaksan bagaj hakkını, sıvı limitlerini öğren ve bavulunu tanımak için üzerine bir süs ya da etiket yapıştır.

Son olarak kendine güzel bir playlist hazırla ve yolculuğun keyfini çıkar. 😊