Resmi olarak baharın habercisi Mart ayına girmiş olsak da havalar hala kendimizi dışarı atmak için biraz fazla soğuk. Soğukların ardından özlediğimiz güneşli günlere kavuşmamıza az kaldı. O zamana kadar, sizler için listelediğimiz etkinliklere göz atabilirsiniz.

Bırak İçeri Gireyim | Let The Right One In

Zorlu PSM ve DOT iş birliğiyle 5 Şubat’ta seyirci ile buluşan Ajvide Lindqvist’in kaleminden çıkan roman ve kült film “Let the Right One In”in sahne uyarlaması “Bırak İçeri Gireyim’’ bu ay da tiyatro severler ile buluşmaya devam ediyor.

Toplumun dışına itilmiş olan iki çocuğun aşk hikayesinin ela alındığı oyun ‘’Bırak İçeri Gireyim’’ , sevgi ve intikam duygularını izleyiciye aynı anda aktarıyor.

Yer: Zorlu PSM Turkcell Platinum sahnesi

Tarih: 14-15-27 Mart

Detaylar: http://www.biletix.com/etkinlik-grup/180225420/ISTANBUL/tr

photo source : http://www.zorlupsm.com/tr/etkinlik/birak-iceri-gireyim-let-the-right-one-in

Karanlıkta Diyalog

2013 yılından beri ‘’Öğrenmenin yolu karşılaşmaktan geçer.’’ diyerek ziyaretçilerini tamamen karanlık ortamda görme engelli rehberler eşliğinde yönlendiren Karanlıkta Diyalog; Gayrettepe Metro İstasyonu’nda ziyaretçileri için bir deneyim haritası çiziyor. 60 dakika boyunca süren parkurda sadece duyarak, dokunarak ve koklayarak şehirde nasıl yaşayabileceğimizi deneyimliyoruz.

Yer: Turkcell Diyalog Müzesi, Gayrettepe Metro İstasyonu

Detaylar: http://www.turkcelldiyalogmuzesi.com/karanlikta-diyalog

(photo source: http://www.ledportali.com/karanlik-beyazdir/)

Sessizlikte Diyalog

2016 yılında Istanbul Social Enterprise tarafından Gayrettepe Metro İstasyonu’nda hayata geçirilen Sessizlikte Diyalog, katılımcılarına konuşmadan iletişimin mümkün olduğunu ispat eder nitelikte. Tamamen sessiz ortamda, işitme engelli rehber eşliğinde iletişimde asıl önemli olanın sesler olmadığını, yüz ifadeleri ve vücut dilinin iletişimdeki büyük etkisini bir kez daha göreceğimiz sözsüz iletişimin keşfini yaşatmaktadır.

Yer: Turkcell Diyalog Müzesi, Gayrettepe Metro İstasyonu

Detaylar: http://www.turkcelldiyalogmuzesi.com/sessizlikte-diyalog

 

Makbul Tarihin Tutsakları

Bangaldeş’in bağımsızlık mücadelesini merkezine alan ‘’Makbul Tarihin Tutsakları’ sergisi enstalasyon, yazı ve filmlerden oluşuyor. Sanatçı ve tarihçi Naeem Mohaiemen, farklı araçları kullanarak zamanının görmezden gelinen sıradan yaşamlarını önemli hale getiriyor. Sergi 29 Nisan’a kadar ziyaret edilebilir.

Tarih: 23 Ocak – 28 Nisan

Yer: Salt Beyoğlu

Detaylar: https://saltonline.org/tr/1935/makbul-tarihin-tutsaklari

Photo source: https://saltonline.org/tr/1935/makbul-tarihin-tutsaklari

Orhan Veli Kanık Şiir Dinletisi

Olağan insanların sorunlarını şiirlerine konu eden ‘’Garip’’ akımının öncüsü İstanbul Şairi Orhan Veli Kanık Şiir Dinletisi’ne ücretsiz olarak katılabilirsiniz. ‘’Gün Olur, Alır Başımı Giderim” adlı dinletide, Orhan Veli’nin şiirlerini Metin Belgin okuyacak ve Serdar Yalçın’ın şairin şiirlerinden bestelediği yedi eser, Deniz Erdoğan Likos ve Zafer Erdaş tarafından seslendirilecek.

Tarih: 11 Mart

Yer: İş Sanat Konser Salonu

Detaylar: https://www.issanat.com.tr/TR/etkinlikler/etkinlik-detaylari/Sayfalar/etkinlik-detaylari.aspx?eventId=MjA2NQ==-ISB

Photo source : https://allevents.in/be%C5%9Fikta%C5%9F/orhan-veli-kan%C4%B1k-%C5%9Eiir-dinletisi/1855346101363320

Akbank Kısa Film Festivali

İlk kez 2004 yılında gerçekleştirilen Akbank Kısa Film Festivali 18 Mart Pazartesi günü başlıyor. 10 gün boyunca sürecek olan festival, 40 ülkeden 111 kısa ve 3 uzun metraj yapımın yanı sıra atölye çalışmaları ve söyleşilere de yer veriyor.

Tarih: 18 – 28 Mart

Yer: Akbank Sanat

Detaylar: http://www.akbanksanat.com/kisa-film-festivali/15-akbank-kisa-film-festivali

Photo source: http://www.ankahaber.com.tr/kultur-sanat/akbank-kisa-film-festivaline-basvurularda-son-gun-30-kasim-h44996.html

Don Kişot’um Ben

‘’Delilik bulaşıcıdır derler. Uyan İspanya! Don Kişot’sun Sen!’’ Uniq Hall’da seyirci ile buluşacak Cervantesi’in ölümsüz eserinin Bulgakov uyarlaması, Baba Sahne’nin yoğun ilgi gören oyunu ‘’Don Kişot’um Ben’’ 2 perdeden oluşuyor.

Tarih: 2 – 15 Mart

Yer: Uniq Hall

Detaylar: http://www.uniqistanbul.com/event/don-kisotum-ben/2019-03-02/

Photo source: https://www.ntv.com.tr/galeri/sanat/don-kisotum-ben-ilk-kez-sahnelendi-promiyere-unlu-akini,0Sm3ScltgEmWgBaShuFjig/sAVq1iZDekKpES6jGvfRRg#sAVq1iZDekKpES6jGvfRRg