Ev dekorasyonu, özellikle aydınlatma araçları ve aksesuarlar her zaman kulak kabarttığım ve beni meraklandıran konular olmuştur. Bir süre sonra kendimi sosyal medya üzerinden ev dekorasyon hesaplarını takip edip klasörler hazırlarken buldum. Şu sıralar vaktimi en çok geçirdiğim ve inanılmaz keyif aldığım videolar mobilya alışverişi ve ev turları… Görseller ve videolar zihnimde yer aldıkça odağımdan uzaklaşmaya ve biraz ev dekorasyonu konusunda karmaşıklaşmaya başladım. Bir heves aldığım parçalar evde küçük kaoslar yaratınca, ben de biraz yavaşlamaya karar verdim. Çünkü o Pinterest kareleri evin bütününde bir anlam taşımadığı zaman tüm albenisini kaybediyor.

Eğer siz de yaşam alanlarınızda kendinizi yansıtan tarzı henüz bulamadıysanız ya da yenilik peşindeyseniz Ev Dekorasyon Dedektifi serisine başlıyorum.

İlk konuğum, ev dekorasyonu denince pek çok kişinin aklına gelen ve bir çok mekanda izlerine rastlayabileceğimiz ‘’İskandinav Tarz ile Dekore Edilmiş Evler’’. Siz de İskandinavya’dan gelen bu aydınlık ve rahat atmosferi evlerinizde uygulamak isterseniz bu yazıda İskandinav tarzı ev dekorasyonu ve iskandinav tarzı mobilya ile ilgili işinize yarayacak ipuçlarını bulabilirsiniz.

Sıcak ve Davetkar

İskandinav tarzı 20. yüzyılın başından itibaren etkisini genişleterek evlerimize taşıdı. Yaşam alanlarında yarattığı işlevselliği ve minimalist duruşuyla herkesin kalbinde yer etmeyi başardı. Ev dekorasyonunda sakin ve bir o kadar sıcak bir hava yaratmak istiyorsanız mutlaka İskandinav tarz ile dekore edilmiş evlere göz atın. Beyaz, krem, açık gri ve siyah renk tonlarının ön planda tutulduğu, doğallığın ve sadeliğin konuştuğu İskandinav tarz evlerde canlı renklere rastlamanız pek mümkün değildir.

Aydınlatma Başrolde

Yılın büyük çoğunluğu kış mevsimi yaşandığı ve karanlıkta geçtiği için İskandinav ülkelerinde gün ışığından faydalanmak için yüksek tavanlar ve büyük pencereler tercih edilmektedir. Bu nedenle İskandinav tarz ile dekore edilmiş evlerde öne çıkan isim aydınlatmadır. İskandinav evlerde genellikle endüstriyel tarzda tavan lambalarına ve abajurlara rastlarız. Ancak şamdandan yayılan mum ışığının sıcak dokunuşlarını da unutmamak gerekir.

Rahatlığından Taviz Vermeyen Sadelik

Yuvarlatılmış kenarları, basit çizgileri olan mobilyalar ile birlikte evinize İskandinav tarzı taşımaya karar vermiş oluyorsunuz ve evet, bundan sonra evinizde fazla mobilyaya yer yok! Daha az mobilya ile karmaşık görüntüden uzaklaşacak ve daha ferah alanlara “Merhaba” diyeceksiniz. Basit ve minimalist tasarımları ahşap ile buluşturarak evlerinizde doğal ve sıcak bir atmosfer yaratabilirsiniz. Geniş ve yumuşak koltuklar, konyak rengi deri sandalyeler ile doğal ahşap görünümlü masaların dışında kendinize yumuşak ve pofuduk minderlerden oluşan şık bir oturma köşesi de yapabilirsiniz.

Az Daha Çoktur

İskandinav evlerinde aksesuarlar için de kural aynı! Az sayıda büyük parçalar ile evinizi dekore edebilirsiniz. Tavandan yere kadar uzanan perdeler, ahşap paravanlar ya da yağlı boya tabloları tercih edebilirsiniz. Koltuklarda, sandalyelerde yine büyük boy geometrik desenlerde yastıklar kullanabilirsiniz. İskandinav tarzda bol bol kullanabileceğiniz tek şey kitaplardır. Geniş bir kitaplık ile dekorasyonunuzu zenginleştirebilirsiniz. Ev genelinde beyaz ve açık renk kullanımı kuralını aksesuarlarda pastel renkleri kullanarak değiştiriyoruz. Keten ve pamuk gibi doğal tekstil ürünleri, taze çiçekler ile alanda canlılığı yakalayabilirsiniz.

Yerden Yükselen Stil

Günlerin çoğunlukla karanlık ve soğuk geçtiği İskandinav evlerde zemini kaplayan büyük halılar göremezsiniz. Neredeyse tamamı beyaz ya da açık renklerden oluşan odalarda yumuşak dokulu halılar, pastel renkli kilimler ya da hayvan postları gibi tekstil ürünleri hakimdir.

Bonus: Şömine

İskandinav evlerinde sıklıkla şömineye rastlanır. Bu nedenle oturma düzenleri bu alışkanlığa göre tasarlanır. Küçük sehpalar, yumuşak minderler ile şöminenin önünde sadeliği ve sıcaklığı bir araya getirerek yeni bir oturma alanı yaratabilirsiniz.