Zaman zaman hepimiz harcamalarımızın ayarını kaçırabiliyoruz. ’Yetersiz bakiye’’ uyarısıyla çok sık karşılaşmaya başladıysanız “Para Biriktirmenin Kolay Yolları” yazımızı okumanızda fayda var. Para biriktirmek, bütçenizi kontrol altında tutmak ve bilinçli harcamalar yapmak aslında hiç de zor değil. Birkaç maddeyi alışkanlık haline getirerek bütçenizde büyük rahatlama sağlayabileceğiniz tavsiyeleri aşağıda sizin için sıraladık.

📌Kendine ulaşılabilir hedefler belirle. Yıllık hedeflerini aylara, haftalara böl. En çok harcamanın olduğu dönemlerde hedeflerini daha düşük tutabilirsin. Böylece başarısızlık hissine kapılarak motivasyonunu kaybetmezsin.

📌Yeme-içme alışkanlıklarını gözden geçir. Günün tüm öğünlerini dışarıda tüketmemeye çalış. En sevdiğin kahveyi kendine hediye edebileceğin küçük ama eğlenceli yeme oyunları oynayabilirsin. Öğle yemeklerini evde hazırlamayı ve meyveleri yanında taşımayı deneyebilirsin.

📌Borçlarını bitirmeye öncelik ver. Bütçeni düzene sokana dek ekstra harcamalardan kaçınmalısın. En sevdiğin marka bu ay indirim çılgınlığı yapmış olabilir, sen mağazalara bir süre uğrama ve sosyal medya hesaplarını takipten çık.

📌Bir birikim hesabın olsun. Her ay düzenli ödeme yaparak olabilecek zor günleri daha az hasarla atlatabilirsin. Uzmanlar gelirinin %10’nunu birikim hesabı için ayırabileceğimizi belirtiyor.

📌Bozuk paralarını biriktir. Tatlı bir kumbara ya da kendi hazırlayacağın bir kavanoz işini görecektir. Bozuk paraları içine at ve unut. Ne kadar hızlı bir şekilde birikeceğine çok şaşıracaksın. Her gün 50 kuruş koyarak yılda 180 TL biriktirebilirsin. Kendin yapabileceğin kumbara fikirleri için buraya göz atabilirsin.

📌Harcamalarını kayıt altında tut. Bunun için bir kalem & kağıt kullanabileceğin gibi telefon uygulamalarından da yararlanabilirsin. Giderlerini kaydederek gereksiz yaptığın harcamalarını kontrol altında tutabilirsin.

📌Her ay düzenli ödeme yaptığın faturalar için ne kadar ödediğini bil. Birçoğumuz abone olduğumuz uygulamaları ya da paketleri zamanla kullanmayı unutuyoruz ama ödemeye devam ediyoruz. Gereksiz gördüğün, kullanmadığın hizmetler için ödeme planını güncelleyerek kazanç elde edebilirsin.

📌Herhangi bir şeyi satın almadan önce ihtiyaçlarını gözden geçir. ‘’Bu ödemeyi yapmaya gerçekten ihtiyacın var mı?’’ Ödemeyi yapmadan önce en az 24 saat boyunca bunu düşün. Birçok satın alma işleminden bu yöntemle vazgeçeceğini göreceksin.

📌Taksitli alışveriş yerine nakit ödeme ile alışveriş etmeyi tercih et. Böylece uzun süren borçlar ödemek yerine hesaplarını bildiğin bir bütçen olur. Taksitli alışveriş başta az ödeme olarak gözükebilir ancak biriken taksit tutarlar bütçende çığ etkisi yaratabilir.

📌Online alışverişe şans ver! Alışveriş yaptığın mağazaların e-bültenlerine abone olarak kampanyalı dönemlerden haberdar olabilirsin. Üyelere özel verilen kupon kodları ve indirimler hiç de fena kazanç sayılmaz. Sadakat programları ile alışveriş yaptıkça puan biriktirebilir ve sonraki alışverişlerinde bu puanları kullanabilirsin.