Yakın zamanda iş değiştirme sürecinden geçerek kariyerimde yeni bir basamağı daha çıktım. İş arama, mülakatlara katılmak kişide strese yol açabiliyor ve kendimizi başarısız bir iş görüşmesinden çıkmış bulabiliyoruz. Aslında iş görüşmelerinden korkmamıza hiç gerek yok, ben de bu süreçte başımdan geçenleri seninle paylaşmak istedim. Umarım bahsedeceklerim iş görüşmenin başarılı geçmesinde ve hayallerindeki işi almak için sana faydalı olacaktır.

Öncelikle anlatacaklarını prova et. Ayna karşısında ya da bir iki arkadaşına sana sorulacak muhtemel soruları gözden geçirerek cevaplamaya çalış. Ayrıca, yazmak kendine olan güvenini artırabilir. Ben eğitim hayatımdan başlayarak bu zamana kadar olan işlerdeki tecrübelerimi örnekler ile açıkladığım notlar almayı tercih ediyorum. Ne söyleyeceğini bilmediğini düşündüğün an bu notlar seni rahatlatacaktır.

İş görüşmelerine giderken kıyafet seçimi yapmak birçok kişi için seçilmesi zor kombinler demek olsa da başvuracağın pozisyona göre temiz ve özenli duran çok renkli kıyafetler seçmediğin sürece, mülakata hazırsın demektir. Söylemeye gerek var mı bilmiyorum ama aşırı makyajdan kaçınmalısın. Odayı saran bir parfüm yerine temiz ve fresh bir koku risksiz olacaktır. Sakin, göz yormayan kombinini bir gülüş ile taçlandırabilirsin.

Mülakat için zamanında orada olun. Trafik, hava şartları gibi ön göremediğimiz olaylara karşı tedbirli olmak için erken çık ama erkenden seninle mülakata girecek yetkili ile görüşme. Senden önce ve sonra da görüşmelerinin olabileceğini unutma. İş görüşmesinden 5 – 10 dakika önce iş yerinde olman yeterli.

İstediğin şirkette hayallerindeki pozisyon için ilk adım olan işe alımcı ile mülakatta en önemli olanın görüşme boyunca kendinden emin görünmek olduğunu unutma. Dik oturduğundan emin ol ve konuşurken göz teması kurmaktan çekinme. Kendinden emin olmaya çalışırken işe alımcı için saygısız olarak nitelendirilebilecek aşırı rahat davranışlar sergilememeye çalış.

Sana sorulan soruları ezbere anlatmamaya çalış. Eğitim sürecinden başlayarak son iş yerindeki tecrübelerini örnekler vererek, ezberden kaçınarak anlatmaya çalış. Maddeler sunmak yerine sohbet edermiş gibi anlatmak hem seni rahatlatır hem de seni dinleyen yetkili için karar vermesi kolaylaşır.

İşe alımcı şirketi ve işe alacakları kişiden beklentilerini anlattıktan sonra aklındaki soruları sormaktan çekinme. O işi istiyorsan senin de sorularının olması çok normal 😊 Mülakat sonuçlarının ne zaman netleşeceğini ya da sürecin görüşmeden sonra nasıl ilerleyeceğini öğrenerek görüşmeden ayrılmak senin için iyi olacaktır. Süreci bilirsen, beklemek daha kolay oluyor 😊

Umarım burada bahsettiklerim işe alım sürecinde bizi en çok korkutan mülakatın iyi geçmesi ve iş görüşmesinin başarılı sonuçlanması için sana da faydalı olur. Sen kendini mülakat için ne kadar hazır hissedersen, mülakat o kadar güzel geçecek ve işi alma şansın artacaktır. Ama unutma ki, işe kabul edilmemenin tek sebebi mülakatın başarısız geçmesi değil. Hayallerindeki işi yapman için bol şans!